Stomatologia zachowawcza

Osteoporoza – jak wpływa na kości szczęki?

Osteoporoza to stan, który osłabia tkankę kostną, zwiększając prawdopodobieństwo złamań kości. Szczęka, czoło i kręgosłup to najczęstsze miejsca złamań związanych z osteoporozą. Kiedy masz osteoporozę, twoje kości tracą gęstość i siłę w wyniku nieodpowiedniego odżywiania przez dłuższy czas. Innymi słowy, osiągnąłeś wiek, w którym twoje ciało nie otrzymuje już wystarczającej ilości składników odżywczych, aby wspierać zdrowy wzrost i rozwój. Nieleczony stan ten może powodować wiele innych problemów zdrowotnych, w tym przewlekły ból pleców, trudności w oddychaniu i osłabienie nóg. Na szczęście jest to bardzo łatwe do wyleczenia dzięki odpowiednim zmianom w stylu życia i opiece medycznej.

Co to jest osteoporoza?


Osteoporoza to choroba, która powoduje, że kości stają się słabe i cienkie. Może to spowodować, że będą bardziej podatne na pękanie pod wpływem stresu lub gdy zostaną skręcone lub ściśnięte. U kobiet osteoporoza jest zwykle zauważana między 50 a 70 rokiem życia. Chociaż niektóre osoby mogą mieć łagodne objawy, najczęstszym i najpoważniejszym typem jest osteopenia, która często jest zauważalna we wcześniejszym wieku. Dlatego lekarze zalecają badania przesiewowe w kierunku osteoporozy we wcześniejszym wieku, zwłaszcza u kobiet powyżej 35 roku życia. Osteoporoza może wpływać na twoje kości na wiele sposobów, w tym zwiększać ich podatność na złamania podczas codziennych czynności, takich jak chodzenie lub podnoszenie ciężarów; i czyniąc je bardziej podatnymi na złamania podczas poważnego upadku lub urazu.

Rodzaje osteoporozy


Istnieje wiele różnych rodzajów osteoporozy. W zależności od rodzaju dotkniętej kości stan można określić jako: – Pierwotny – przyczyna jest nieznana i nie ma dowodów na występowanie stanu w innych częściach ciała. – Endokrynny – charakteryzujący się niskim poziomem hormonów płciowych regulujących gęstość kości. – Metaboliczne – spowodowane stanem chorobowym, urazem lub lekami, które upośledzają zdolność organizmu do wchłaniania lub wykorzystywania składników odżywczych. – Krętarz dolny – zwykle dotyczy biodra, miednicy i/lub kręgosłupa.

Czy wiesz, że bardzo duża ilość osób w młodym wieku ma braki w uzębieniu? Co gorsza, rzadko zdają sobie sprawę z tego, że to poważny problem! Braki pozostające bez uzupełnienia prowadzą do zaniku kości i wtedy konieczna jest odbudowa kości szczęki. By do tego nie doprowadzić, zadbaj o uzupełnienie braków. Zachęcamy do skorzystania z uzupełnień w ramach usług Implanty Poznań.

Przyczyny osteoporozy


Istnieje kilka przyczyn osteoporozy. Stan ten może wynikać ze złego odżywiania, genetyki, urazu lub schorzeń. Ponadto czynniki związane ze stylem życia, takie jak otyłość i brak aktywności fizycznej, mogą zwiększać ryzyko rozwoju osteoporozy. Inne przyczyny osteoporozy to: – Niewystarczające spożycie wapnia w dzieciństwie i okresie dojrzewania – prawie 90% przypadków osteoporozy jest związanych z niskim spożyciem wapnia. – Niepełna aktywność fizyczna w młodości – nieodpowiednie ćwiczenia i/lub podnoszenie ciężarów może prowadzić do utraty masy kostnej. – Niektóre leki i choroby – niektóre leki i choroby, takie jak nadczynność tarczycy, rak, choroby nerek i choroby autoimmunologiczne, mogą powodować niski poziom wapnia.

Czynniki ryzyka osteoporozy

Istnieje wiele czynników, które zwiększają ryzyko osteoporozy, w tym: – Wiek powyżej 60 lat – Ryzyko rozwoju osteoporozy jest wysokie u osób w wieku powyżej 60 lat, ponieważ w tej grupie wiekowej występuje największa częstość występowania tej choroby . Jednak – jak dowiesz się poniżej – jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby temu zapobiec. – Bycie kobietą – Jesteś bardziej narażona na rozwój osteoporozy, jeśli jesteś kobietą. Przyczyniają się do tego zmiany hormonalne w okresie rozrodczym i menopauzy, a także predyspozycje genetyczne. – Genetyczne predyspozycje do niskiego poziomu estrogenu lub innych schorzeń, zwłaszcza nowotworów estrogenozależnych – Pewne schorzenia, takie jak niektóre nowotwory i niedoczynność tarczycy, mogą powodować, że organizm wytwarza zbyt mało wapnia. – W rodzinie występowała osteoporoza – Jeśli bliski krewny (taki jak Twoja matka, siostra lub córka) ma osteoporozę, również Ty jesteś bardziej narażony na rozwój tej choroby. – Posiadanie jednego lub więcej czynników ryzyka – Pewne schorzenia i czynniki związane ze stylem życia mają większy wpływ na ciebie, jeśli je masz. Na przykład, jeśli masz wagę poniżej średniej, masz rodzinną historię osteoporozy lub masz genetyczną predyspozycję do tej choroby, istnieje większe prawdopodobieństwo jej rozwoju. – Niska gęstość mineralna kości – Niska gęstość mineralna kości jest jednym z najsilniejszych czynników ryzyka rozwoju osteoporozy. Oznacza to, że twoje kości nie są tak gęste ani mocne, jak mogłyby być. – Mała zawartość minerałów w kościach – Niska zawartość kości oznacza, że twoje kości są mniejsze niż normalnie. – Niski wskaźnik masy ciała (BMI) – Niski BMI oznacza, że masz niedowagę w stosunku do swojego wzrostu.

Każdy dorosły człowiek sam odpowiada za stan swojego zdrowia. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wszelkie zaniedbania niosą za dobą negatywne konsekwencje. Ponad połowa dorosłych ludzi zmaga się z brakami w uzębieniu, lecz nie uważają tego za problem. Wszelkie ubytki należy uzupełniać! Polecam skorzystania z usług Implanty Poznań, aby nie dopuścić do zaników tkanki kostnej w jamie ustnej. W przeciwnym razie konieczna może okazać się odbudowa kości szczęki.

Leczenie osteoporozy


Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania osteoporozie jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Upewnij się, że w twojej diecie jest wystarczająco dużo wapnia, witaminy D i białka, ponieważ te składniki odżywcze pomagają budować zdrowe kości. Możesz również przyjmować suplementy wapnia, jeśli jesteś narażony na niskie spożycie wapnia w dzieciństwie i okresie dojrzewania. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące diety lub stylu życia. Dodatkowo wykonuj umiarkowane ćwiczenia i utrzymuj zdrową wagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *